| Quazar a întrebat:

Salut, am un citroen berlingo cu motor de 2.0 hdi rhy. Si vreau sa schimb cureaua de transmisie cu tot cu intinzator. Dar la intinzator am dat de o problema. Surubul e blocat si nu stiu pe ce parte se defileteaza. Pe genul sa nu fie cu filet invers. Aveti idee cum este?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Intinzatorul nu se desfiliteaza,ca de aia este intinzator,surubu ala cel tine la locul lui lasa acolo, nu te atinge de ala.
Nu vad de ce vrei sa schimbi intinzatorul daca n-are nimic?
In sf daca vrei sa desfaci in stanga se deface, acel surub doara tine piesa aia acolo la locul ei.
Trebuie sa fortezi, suruburile alea de regula au pe ele ceva, nu stiu cum ii zice in romana o pasta de filet care intarainduse tine surubu ala acolo sa nu se defaca la vibratii, deci trebuie sa folosesti o bara ceva sa-ti dea mai multa forta pe tubulara aia sau ce cap de surub ai acolo.