| balex96 a întrebat:

Am un cuptor cu microunde si notatiile acestuia ca nivel de putere sunt Watti as vrea sa stiu daca se pot transofrma acesti Watti in grade Celsius sau Ferenheit, daca stie cineva sa lase un raspus cu aceste trasformari daca sunt posibile
120W cate grade C sau f, 240W in C sau F, 385W, 540W, 700W

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu se pot transforma mere in pere. Este insa adevarat ca, constructorul iti poate oferi un tabel cu temperaturile la care poate ajunge cuptorul, pentru fiecare treapta de putere. Vezi daca nu exista asa ceva in cartea tehnica a cuptorului.

| ombladon a răspuns:

Cel mai probabil difera doar timpul in care ajunge la o anumita temperatura, nu cred ca poti regla temperatura maxima.

| balex96 explică (pentru neutrino):

Am pus aceasta intrebare dupa ce am rasfoit foaie cu foaie cuvant cu, cuvant din cartea tehnica a cuptorului nu zice nimic de vreo temperatura doar un tabel cu puterile in Watti pe care le-am enumerat. am gasit ceva pe net ca ar fi vreo 187 de grade C dar cine stie.

| MoshEne a răspuns:

Cuptoarele cu microunde nu functioneaza pe baza de caldura de aceea nu se gaseste temperatura ci doar puterea. Cuptoarele cu microunde functioneaza pe acest principiu: niste unde fac particulele din mancare sa se miste mai repede, drept urmare acestea degaja energie, drept urmare mancarea se incalzeste (sau oricum ceva de genul...). Aceste cuptoare nu sunt bune pentru gatit ci doar pentru incalzitul sau descongelatul alimentelor, in cazuri extreme pentru a termina de copt o carne sau o legume. Nu mai cauta asa ceva ca nu ai sa gasesti iar daca vrei sa gatesti foloseste un cuptor pe gaz sau electric. Numai bine!