| Marianu254 a întrebat:

Salut, am un Ford focus break 1.6 tdci 115 cai. Consuma aproximativ 5-6% la drum întins. Cat ar consuma aproximativ dacă as avea încă 4 pasageri, deci am fi 5 oameni în mașină, + bagaje? Sa facem un calcul al incarcaturii: 5 persoane x 70kg fiecare (media aritmetica a maselor lor) + 50kg bagaje. O încărcătură de aproximativ 400kg. Va rog sa îmi spuneți cu cât s-ar mari consumul, aproximativ, de la 6% când suntem doar 2 persoane în mașină.

Răspuns Câştigător
| huntsman44 a răspuns:

Fiecare 100 kg in plus creste consumul cu 0, 4. deci la ce ai tu vreo 450 kg, o sa iti consume cu 1, 8 mai mult. as zice un 8%. incearca sa nu franezi inutil si mergi doar in trepte mari (sub 2000 ture) si o sa consumi. aproape nimic happy

1 răspuns:
| Marianu254 explică:

Aa da, am uitat, și cu plinul de 60l făcut, adică încă aproximativ 50kg