| xRaffy a întrebat:

Am găsit un Ford focus break facelift dotat din 2009 1.6 TDCI 109 cp la 2000 euro. Proprietarul spune ca oferă fiscal și mașina arata foarte bine.
Voi ce spuneți? Ar merita? Îmi trebuie alta mașina spațioasă și asta am văzut ca e conform pentru mine și îmi place.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt ok, dar vezi sa fie dpf-ul, injectoarele și turbina în stare bună.
Întreabă proprietarul ce ulei a băgat în ea, iar dacă spune de ulei Ford (Formula), fugi. Motoarele care au mers pe din ăla, sunt pline de depuneri și fac probleme mari.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu

| GdX a răspuns:

Merita, dar fa-i niste teste si mergi cu el la reprezentanta pentru o verificare ca la carte.

| mihai69 a răspuns:

Mașina e ok în principiu, dar aș căuta ceva mai nou. Depinde și câți km are la bord, dar și pe ce drumuri a umblat.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Motoru ala 1.6 TDCI 109cp e pe lista mea de DO NOT BUY. Principala problema e DPF si turbina. Personal as lua pe cel de 90cp euro 4 ce nu are DPF.