| PetrisorPetru a întrebat:

Am un Golf 5 si am cumparat angel eyse de culoare alba.
Problema este ca unii zic ca is legale altii ca nu.
Intrebarea mea este daca a primit cineva amenda pentru angel eyse de culoare alba sau galbena.

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Conform legislatiei romanesti orice modificare fata de cum a iesit ea din fabrica trebuie omologata la R.A.R ca sa devina legala, nu o sa se ia nimeni de tine dar daca vrea sa te faca o sa se ia si de faruri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic orice modificare la sistemul de iluminare este ilegala daca nu este omologata.

Ca nu prea sta politia la panda pentru asa ceva e alta treaba, dar daca dai peste unul mai zelos si de un echipaj rar care face controale s-ar putea sa ramai fara certificat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic, nu ai voie sa faci astfel de modificari.
Practic, insa, se gasesc faruri aftermarket cu angel eyes, iar alea sunt omologate. Daca montezi inelele frumos, sa para din fabrica, nu te intreaba nimeni de sanatate, ca ar putea fi faruri omologate.
Pentru alb/galben pe pozitie, nu te intreaba nimeni de sanatate.
Oricum, ideea este sa nu fii arogant in fata politistilor, ca atunci incep sa-ti ia masina la verificat, si se leaga de orice zgarietura sau bec 'diferit'.