| Deyu477 a întrebat:

Salut, am un Golf V 1.6 benzina aspirat, are 116CP stock de fabrica!
In cat pot sa il duc si prin ce modificari? As dori macar 150.
Sunt incepator in chestia asta!
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Benzina aspirat nu prea face cai peste fabrica. Iar daca ii face, nu se simt deloc, din cauza cuplului de motocoasa.
Pentru 150cp cu un cuplu de doamne-ajuta, ai doua variante:
1. conversie turbo
2. schimbare motor la 1.8T sau ceva TSI/TFSI.
In ambele cazuri, pretul modificarii va depasi valoarea pe piata a Golfului.

| Sofer a răspuns:

Investiție prea mare la modificare motor aspirat. Vindeo si ia ceva turbo.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. La motoarele aspirate nu o sa creasca asa mult puterea. Cu un stage 1 castigi cam 10cp deci ajungi la 126cp. Daca vrei mai mult dintr-un motor aspirat deja ajungi sa bagi o tona de bani si mai bine schimbi masina. Eu zic sa ramai la cei 116cp din fabrica fiindca sunt suficienti pentru incepator. Prima mea masina a avut doar 75cp si nu am avut treaba.

| sdws77 a răspuns:

La fel cum au zis colegii, nu prea merita. Poți să încerci să îi pui o admisie mai puțin restrictivă, evacuare + șerpi, apoi să mergi la cineva din domeniu pentru o remapare. Dar costurile și bătaia de cap sunt un pic cam mari raportat la câtă putere o să câștigi. Conversie turbo... Complicat. Mai bine o vinzi și iei altceva, mai performant