| Darius52 a întrebat:

Salut, am un kxd motocross de 125cc l-am luat nou in cutie și la pedala pornește dar la buton nu a pornit niciodată, când apăs pe buton nu da niciun semn, nici nu se învârte electromotorul și baterie este încărcată ca am si far la el și nu are nicio problema.

1 răspuns:
| MadalinDragos a răspuns:

Salut. Problema poate fi butonul de pornire de pe ghidon defect sau ceva contact imperfect la electromotor. Atata timp cat motorul porneste la prima pedala, atunci de el nu ai grija.
Mergi la un electrician auto sa se uite la cablajele electromotorului.
Intrebare: se aude vreun zgomot cand actionezi butonul de pornire de pe ghidon?
Daca da, atunci poate fi bendixul blocat, iar daca nu atunci electromotorul nu primeste curent din cauza unui fir montat necorespunzător.
Dar tinand cont ca motorul este nou, ce se intampla cu garantia? Daca o ai inca valabila, este treaba lor sa rezolve problema, caci face parte din garantie un defect de genul.
Dar, foar un electrician iti poate face o constatare a problemei.
Succes