| boss97 a întrebat:

Salut.Am un opel astra g break din 2001, si azi dimineata am bagat vreo 10 litri de benzina,acul din bord s-a ridicat la linia din mijloc, apoi am plecat, spre scoala (9 km)... ceea ce mi sa pare ciudat,este ca,cand am venit la amiaza,acul de la combustibil era la ultima linie alba de jos,partea stanga, ma astept sa consume, dar nu in halul asta.Intrebarea mea este: ce se intampla? Imi consuma chiar asa de mult sau am ceva defect?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pai nu asa se face. Daca vrei sa stii cat consuma pune benzina plin adica lasi sa se opreasca pompa singura, pui km pe zero si mergi stiu si eu pana cand rezervoru e jumate sa zicem asa dupa tine nu trebuie neaparat exact sau si mai mult oricum acolo pe undeva la jumate sau mai jos si mergi la aceiasi benzinarie si umpli iar la fel si vezi cata benzina ai consumat la km aia ceti arata in bord, cei pus tu de la zero siai mers.Deci ala o sa fie consumu real nu povesti ca s-a dus acu, ca ai citit tu nu stiu unde.Asa faci consumu si stii exact cat consuma raia ta.Acu ala se poate sa nu mai functioneze bine,.sau plutitoru din pompa sa nu mai functioneze corect.Pai ce tu te iei dupa linii? Treb s-a stii exact cat consuma si asa se face.Bine daca nu ai bani sa umpli un rezervor ce sa zic, cauta pe net consumu la masina ta. Ceva defect nu ai, nici nu pierzi benzina ca daca ai pierde s-ar simti, ai vedea.

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ce motor?

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Trebuie sa verifici daca nu pierzi benzina pe undeva.