| andrey2012 a întrebat:

Am un opel astra si de mai bine de jumatate de an imi apare in bord martorul galben (cel dintre martorul de ulei si de baterie)Problema e ca in momentul in care accelerez si maresc turatia motorului acesta dispare reaparand peste cateva zeci de secunde...A mai avut cineva acest gen de problema?

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Chewbacca a răspuns:

Eu am patit chestia asta la Chevrolet Aveo 1.4 care e apropiat la motor. Cauza a fost simpla: benzina de slaba calitate si motor subturat. Am fost cu ea la service si mi-a aratat tipul de acolo cum sa schimb vitezele si cat de turata sa o tin. Ca sa-ti dispara problema fa un drum de 60 km cu ea dus si 60 km intors in treapta a 3-a si a 4-a fara sa dai in a 5-a si mai turata si o sa vezi ca nu o sa mai ai problema cu martorul ala. Mie mi-a recomandat si un plin cu benzina 98 dupa ce fac 3 plinuri cu 95. Nu am facut chestia asta, ba chiar am instalatie de GPL pe ea montata si nu mai am astfel de probleme dupa ce am facut drumul ala (maxim 2 drumuri dus-intors).