| Arth93 a întrebat:

Salut.

Am un opel corsa c, motor 1.2 benzina.

Problema sta in felul urmator.Cand apas pe acceleratie se aude un fluierat pe o frecventa mica. Mentionez ca si atunci cand stau pe loc si accelerez face la fel cam dupa 2.000 de turatii.
Daca o scot din viteza dispare fluieratul.

Astept parerile voastre si sper sa-mi fie de ajutor.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Eu am avut aceeasi problema numai ca fluiera cu pedala de ambreiaj neapasata.Cand o apasam disparea. Apoi cand am schimbat discul de ambreiaj am inlocuit si rulmentul.Era uzat.Si a disparut acel fluierat.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate fi rulmentul de presiune.Este uzat sau a ramas fara lubrifiant.

| Arth93 explică (pentru darrio2007):

Salut.Ms de raspuns.Deci Cand apas acceleratia se aude atat, iar cand turatiile scad, dispare fluieratul.

| darrio2007 a răspuns:

P.S.Cand apesi pedala de ambreiaj se mai aude? Daca nu, e clar ca este rulmentul de presiune.Cel dintre cutia de viteze si motor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru darrio2007):

Eu stiam ca rulmentul de presiune face galagie cand e apasata pedala... Nu bag mana in foc insa, nu-s mecanic...

| Arth93 explică (pentru darrio2007):

La mine este cutia automata...

| darrio2007 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu am avut aceeasi problema numai ca fluiera cu pedala de ambreiaj neapasata.Cand o apasam disparea. Apoi cand am schimbat discul de ambreiaj am inlocuit si rulmentul.Era uzat.Si a disparut acel fluierat.

| cllauddiuu a răspuns:

Verifica nivelul uleiului din cutia de viteze, daca e totul bine, atunci e posibil sa fie vreun rulment uzat din cutie.