| Prawn a întrebat:

Am un scuter piaggio caruia doar ce i-am schimbat setul motor, scuterul porneste dar nu sta la relanti deloc, surubul de relanti e strans la maxim si cel de amestec este desfacut 2 ture. Porneste doar ambalat la maxim si daca iau mana de pe acceleratie, moare instant. Iar daca il tin mai mult oprit, se inneaca. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu exista "surub de relanti". happy

Relanti se regleaza din unghiul de aprindere, cu unghiul contactelor delcoului.

Daca acel surub regleaza pozitia capului delcoului, atunci trebuie desfacut usor si motorul incercat la fiecare jumat de tura de filet. Cand prinzi "punctul" aproape bun, atunci reglezi doar cu pasi foarte mici surubul.

| Prawn explică (pentru Bula):

Am incercat dar tot degeaba. Nu reusesc sa il fac sa stea la relanti. Oare e nivelul la plutitor prea mare?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Prawn):

Apeleaza la unul, cu experienta in motoare cu 2 timpi.
Nu pot sa-ti reglez motorul pe nevazute, iar tu esti langa el si nu esti capabil.