| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a întrebat:

Salut​, am un vw passat b5 din 1999 iar in bord nu-mi apare patratelul ala cu scris rosu dintre turometru si vitezometru.

https://:///.......ro/search

Oare modelul meu nu are așa ceva? Eu cred ca ar trebui sa aiba, deoarece este loc lasat in bord pentru patratelul rosu, uitati-va aici:

https://www.google.ro/......ps?/search

Doar 5.5 are așa ceva?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

In capatul manetei de semnalizare ai acele butoane? Up/down si reset?
http://www.dezmembrarimasini.ro/......8hEfZX.jpg

Daca nu, nu vei avea nici acel display.
Acum desigur, poti avea maneta cu butoane dar sa nu ai display-ul sau sa ai display-ul si sa nu ai butoanele, dar asta se intampla doar daca au fost inlocuite piesele respective cu altele neconforme dotarilor.

Acel display apare doar la modelele dotate cu computer de bord.
Atat la b5, cat si la b5.5.

Primul link pe care l-ai pus nu e complet, deci nu merge, nu stiu ce imagine e acolo, dar tousi iti voi lasa poze si explicatia pentru a intelege.

Imaginea cu clusterul maxidot de mai jos provine de la o masina cu benzina, dar pentru noi acest aspect este nesemnificativ.

Deci, exista mai multe feluri de clusteruri (ceasuri/instrumente de bord) iti voi lasa aici cateva imagini sa intelegi care au si care nu au acel display.

Urmatorul nu are acel display deci nu are computer de bord desi are acel chenar si o parte "neagra" in spate, nu exista un display.
https://images.okr.ro/......00_700.jpg

Trebuie precizat ca exista acest model si cu computer de bord dar este foarte rar si afisarea informatiilor se face pe afisajul ceasului.

Al-2lea model, este cluster cu computer de bord minidot (jumate din spatiul alocat este display-ul si cealalta jumatate e alocata martorilor)
https://media2.lajumate.ro/......idot_1.jpg

Si a-3-a varianta este maxidot, afisajul este pe toata suprafata destinata
http://dieselpower.cz/forum/userpix/15157_maxi_necan_b5_benzin1_1.jpg

Acum este de precizat ca se pot monta alte ceasuri de bord, cu tot cu acel afisaj, si respectiv cu maneta de computer de bord, pentru ca acesta sa fie functional.

Insa e de precizat ca aceasta modifcare este una destul de complicata atat pentru confectionarea cablajul si atasarea acestuia instalatiei electrice actuale, cat si pentru ca ai nevoie de unele cunostinte pentru a putea alege un cluster compatibil, si desigur partea cea mai importanta pentru adaptarea acestuia pe masina, unde vei avea nevoie de doua interfete de diagnosticare in cazul in care nu detii codul pin al cluster-relor, sau doar una in cazul in care il detii (in caz contrar cel mai adesea nu vei putea porni {impropriu spus, vei putea sa o pornesti dar se va opri in secunda urmatoare} masina deoarece clusterul detine si functia de immobilizator).

Din nou precizez ca poti monta si un cluster de b5.5 pe b5, dar niciodata de b5 pe b5.5, deoarece b5.5 are sistemul de immo superior celui de b5.

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 explică (pentru OldSoul):

Iti multumesc ca mi-ai raspuns la intrebare. Acum am inteles cum sta treaba.

1 răspuns: