| Alex2307 a întrebat:

Salut. Am urcat cu masina pe o bordura si am lovit ceva sub ea, probabil baia de ulei. De atunci am tot vazut ulei pe sub masina. Am observat ca nu curge deloc cand motorul este oprit. Incepe sa curga cate putin doar cu motorul pornit in zona unde este prinsa baia de motor (pe la suruburi/garnitura). Dar se vad urme de ulei si deasupra, inspre distributie. Am tot umblat cu ea pe la mecanici si am auzit pareri diferite. Unii ziceau ca trebuie schimbata baia, iar altii ca trebuie schhimbat simeringul de la vibrochen. Nu stiu pe cine sa cred. Aveti vreo idee?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fa-ti curaj si las-o la un mecanic cinstit, sa schimbe ce e "dus".
S-ar putea sa fie o fisura pe baia de ulei undeva, iar problema semeringului de la vibrochen sa fie mai veche.
Daca baia este din aluminiu, se poate curata cu spray de curatat frane, pentru a se vedea exact unde e fisurata.
Daca e din tabla, se depisteaza mai greu fisura.

| AlexGheo83 a răspuns:

Daca pierde doar in mers e clar ca iti curge pe undeva pe la o garnitura sau semering pentru ca atunci se face presiune de ulei in motor. Spala bine motorul si apoi cu ea ridicata pe stand si motorul pornit vezi pe unde curge.