| Emanuel_Cocut_1999 a întrebat:

Salut, am vazut o lege ca din martie 2016 se poate da de permis pentru tir de la 18 ani? Este adevărat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu unde ai vazut tu acea lege, deoarece nu exista si nu este adevarat, pentru TIR ai nevoie de categoria CE si se aceasta se obtine de la 21 de ani, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
" (4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;"
De asemenea, pentru a obtine categoria CE ai nevoie sa fi obtinut, anterior, categoriile B si C, citez:
""Art. 24^1. - (1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a) pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;
b) pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE - conducătorilor auto care deţin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate."
Categoriile B si C se pot obtine de la 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce lege ai vazut? trebuia sa o cauti in codul rutier sa vezi daca exista