| marrr a întrebat:

Am mai vazut o intrebare ca asta pe site:
E adevarat ca de 1 martie, un baiat trebuie sa iti lege acea ata de la martisor de mana, iar pe 8 sau 9 martie sa ti-o dea jos?(nu o iau ca pe o superstitie, ci doar ca pe o traditiehee hee ) acel baiat trebuie sa fie cel pe care-l iubesti? Anul trecut eu mi-am pus-o singuralaughing si am agatat-o de corcodus. Inca si acum mai e acolohee hee trebuie sa-mi pun o dorinta anul >asta8-. Voi credeti ca asa se face? Multumesc^^

Răspuns Câştigător
| Alisa a răspuns:

Eu stiu ca de 1 Martie trebuie sa iti lege un baiat (nu neaparat cel pe care il iubesti) martisorul de mana si sa iti pui o dorinta. La sfarsitul lunii martie trebuie sa il dai jos, si cica daca reusesti sa il tii pana atunci dorinta ti se va indeplinii.
Eu asa stiu traditia, dar cred ca sunt mai multe variante.

4 răspunsuri:
| madalinutza a răspuns:

Eu inca nu am auzit de asta.sincerlaughing
dar suna bine:p poate ca e adevarat
dar traditzia ii ca baietii dau martzisoare la fete si atata totbig grin

| chocolatte a răspuns:

Si eu stiu de traditia asta si aici la noi chiar se respecta! Un baiat trebuie sa iti lege snurul la mana si tot el sa il desfaca pe 9 (nu trebuie neaparat sa fie cel pe care il iubesti). O traditie asemanatoare este accea ca baiatul iti leaga jnurul la mana cu 9 noduri si pe fiecare zi dezleaga cate 1 nod si primeste un pupic! Acum depinde si de zona si de conceptiile fiecaruia! Dar ti-l poti lega si singura pentru ca martisorul are rol de a te proteja de relele care se fac luna asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa-ti dea martisor si sa te pupaceasaca blushing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu