| anonim_4396 a întrebat:

Salut, are cineva idee cat as lua pe un golf4 la dezmembrari? Sau ar fi mai ok de dus la fier vechi? Mentionez ca as vinde bucata cu bucata insa nu ma pricep sa il dezmembrez. Multumesc

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dacă e pe benzină și are catalizatorul, vreo 1500-2000 de lei.
Dacă e diesel sau îi lipsește catalizatorul... Fier vechi, adică sub 400 lei.

| relian a răspuns:

La fier vechi este cel mai ieftin, urmeaza ceva mai mut la dezmenbrari, iar cel mai mult cistigi daca vinzi tu piese.
Daca nu te pricepi sa demontezi, nu stiu ce ai putea face, doar sa postezi masina, deci faci cateva poze la masina, apoi postezi pe olex sau alte websiteuri si scrii piese golf4.Cei care te suna or sa intrebe de o piesa anume.
Tu daca ai acea piesa acolo pe masina, spui da este de vinzare, costa X lei.
Daca omu spune ca o vrea, trebuie sa o scoti si sa eu trimiti, dar ai spus ca nu te pricepi.
In cazul asta cauta sa postezi si sa vinzi doara local, adica orasul tau, zona ta.
In felul asta, bagi acolo la descriere, cine doreste piese sa vina si sa le scoata personal, merge si asa, lasi pretu mai mic, asa o sa vinzi cred, fara ca tu sa te pricepi.

Daca ai vindut deja o anume piesa, de exemplu piesa X, te suna un eventual client si spune ai piesa X? Tu notezi ce piese vinzi, asa o sa-i zici ca nu mai este.

Asta sa nu postezi tu un milion de piese separat, ori la kg laughing

| ValentinMihai78 a răspuns:

Fier vechi. Dezmembrări se pot face la o firmă de dezmembrări auto, dar probabil vi se va cere bani.