| AdrianPavel12 a întrebat:

Salut, are cineva vre o idee cum pot sa cresc viteza sau macar accelerarea la un yamaha yzf 125? Insa sa nu imi afecteze motorul iar vreau o viteza considerabila sa ajung la 160km/h cu el iar nu imi ziceti sa schimb toba pentru ca deja am facut asta si e aproape la fel, comenteaza doar daca te pricepi. Nu are rost sa raspunzi aiurea daca nu stii si sa fie ceva valabil in Europa sau cel putin sa existe transport din Asia in Europa pentru piesa de care am nevoie. Stiu ca exista ceva power boost pentru accelerare insa e in Asia si in Europa nu il duce...

6 răspunsuri:
| Eisenheim a răspuns:

Stai liniștit, nu e așa complicat happy eu am un scooter de 50 cm, și prinde peste 80 cat are la bord happy când am schimbat pese am cumpărat pentru modelul meu și surpriza nu se potriveau happy de ce? Ei bine am luat apoi piese pentru model de 80 cm și erau perfecte. Ei bine, ideea e că dacă pui un cilindru și piston de la un model cu cilindree mai mare, evident că și viteza va creste considerabil happy dar sa ști că îți asumi riscuri, și motorul meu mergeai tare dar nu mă duc mai tare pentru că a fost proiectat pentru maxim 70-80km,după asta deja își i-a zborul, nu mai este în siguranță happy deci poți schimba cilindru si piston, va merge mai tare dar trebuie sa fi conștient, implicit cresc și riscurile happy

| Zuzu1991 a răspuns:

Nos
https://www.holley.com/brands/nos/
Nitrous Oxide System

| AdrianPavel12 explică (pentru Zuzu1991):

Nu pot baga nitro la motocicleta... ala e pentru masina

| Zuzu1991 a răspuns (pentru AdrianPavel12):

Rili, rili, RILI
CAT DE HANDICAPAT ESTI?!?
poti baga nitro IN ORICE MOTOR cu combustie interna, PUNCT

e ca si cum ai spune ca daca nu esti magar (pentru ca esti human) nu iti poti baga ghimbir unde soarili nu patrunde si sa (evident) capeti boost-ul dat de ghimbir (ustura asa de rau ca iti misti picioarili de nu iti vine sa crezi)

| Panamax a răspuns:

Vant din spate si doar la vale.
Daca nu trece de 160 trecem la planul B cadere libera.

| florin926481f a răspuns:

Solutia e sa mai astepti sa iti iei un motor de a2 si asa rezolvi problema.