| Jorjik a întrebat:

Salut, are tata un Nissan quasquai prima varianta din 2009, 1.4 motorina tracțiune fața, si am o problema cu burduful de la planetare dar nu cel de jos, cel de sus de la cutie, sau rupt ambele, si vreau sa stiu cam cat m-ar costa reparația la un servis, nu la reprezentanta. Un burduf am văzut ca e 80lei, aftermarket nu original, cel original am obs ca e 150.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Undeva pe la 300 de lei ar fi un pret corect, dar multe service-uri pun preturi ori exagerat de mici, ori exagerat de mari.
Deci treaba asta variaza intre 150 si 800 de lei, in functie de afacerea la care mergi.
Daca burduful e 80 de lei pe internet, la mecanic poate ajunge in jur de 120 de lei aceeasi piesa; pentru ca majoritatea baga adaosul lor.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fără manopera de vreo 100 lei/cap planetară nu te bagă nimeni in seamă. Asta așa, să știi la ce te aștepți

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine pui unul original decat la mina a doua