| Constantin_Dragos_1997 a întrebat:

Salut, as dori sa stiu ce putere are un difuzor original la un golf 4!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu scrie pe ele. Sunt cel putin doua tipuri, Blaupunkt sau Sony xpload, dar pe nici unul nu scrie puterea, doar impedanta (4 Ohmi).
Dupa urechea mea, difuzoarele alea nu depasesc in nici un caz 40W reali, ca putere maxima. Probabil functioneaza pe la 20W/canal, cu casetofonul original.
Bineinteles, in comert, puterile sunt umflate, daca s-ar vinde la raft un asemenea difuzor, ar scrie pe el intre 50 si 80W, puterea RMS, care ar trebui sa fie reala.
Daca pui un difuzor auto cu RMS-ul de 80W, la un amplificator de sala cu 80W la 4 Ohmi, garantez fum dupa 5 minute cu volumul pe la 70%.

1 răspuns:
| Utilizator1234 a răspuns:

Si unde oare are un difuzor puterea sau watti astia inmagazinati? Prin magneti/suspensii/bobine? Oare nu-i logic ca daca au nevoie de alt aparat sa le faca sa cante (amplificator) n-au niciun fel de watt?