| catalin2022 a întrebat:

Salut as dori sa stiu in ce consta rodajul unui scuter adica de curand i-am schimbat setul unui scuter de 49 cc cu racire pe aer si i-am pus unul de 80cc si am inteles ca trebuie sa ii fac rodajul dar nu stiu cum am inteles ca unii il lasa pe cric pornit vreo 3ore putin acelerat lasand roata sa mearga in gol. deci CUM II FAC RODAJUL? CAT TIMP II FAC RODAJUL? TREBUIE SA MAI REGLEZ CEVA LA MOTOR DUPA RODAJ? CE ALCEVA AR MAI TREBUI SA STIU? OFER FUNDA CELUI CARE MA LAMURESTE CU TOATE INTREBARILE(VA ROG NU VA DATI CUNOSCATORI DOAR PENTRU A RASPUNDE SI A PRIMII FUNDA VA MULTUMESC!)

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

50 de km teoretic, adica sa il lasi sa mearga un pic accelerat(10 /ora
) cam toata ziua.Am spus teoretic pentru ca nu stiu daca vei avea rabdare, dar daca nu vrei sa il schimbi si maine din nou, lasa-l toata ziua cum am spus.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Catalin2022,rodajul unui motor (scuter) il faci cu 3 plinuri de benzina, nu mai urca altcineva cu tine pe scuter pe timpul rodajului, nu depasi 50 de km/ora! Daca nu procedezi asa, n-o sa mai ai motor prea mult timp! Bafta si multi km si ochi-n patru!

| ninjaFred a răspuns:

Rodajul reprezinta o perioada in care trebuie sa mergi cu viteza de maxim 35kph la modelele de 50 cc si 45kph la modelele mai mari de 50cc....trb sa parcurgi cateva sute de km ...nu mai stiu exact
cat straight face