| andreiuts a întrebat:

As vrea sa dau de permis da parca mi cam tarsa sa conduc si de momentul in care o sa ajung la oras fata in fata cu politaiul.Ce parere aveti? Voi cum ati fost la inceput? Astept pareri

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Este destul de simplu. Te concentrezi pe ce-ti spune instructorul in orele pe care le faci cu el si o sa fie usor.

La examen este la fel, atata timp cat tu conduci corect, nu are nimeni ce sa-ti zica nimic. Este relativ usor sa conduci daca stii regulile si daca esti mereu precaut pentru ca, pana la urma, ranesti tu pe altii, dar te ranesti si pe tine.

Invata-te sa te uiti peste tot, sa fi atent si in fata, dar sa fi mereu atent si la semne, pentru ca o sa ai nevoie, invata asta de la primele ore, incearca sa vezi tot, sau cel putin cat se poate.

De asemenea in apropierea trecerilor de pietoni fi foarte atent, poate nu o sa lovesti pe nimeni dar la examen, daca-ti sare o tuta in fata si tu nu esti pe faza sa opresti cand trebuie, iti pune examinatorul frana si gata, te-a dat jos, chiar daca nu e vina ta ca aia nu dadea nici un semn ca ar vrea sa traverseze.

Fii atent la orele de condus, invata regulile pe cat posibil si o sa fie ok.

Si inca o chestie, la examen, nu te speria. In primul rand, politaiul de langa tine nu o sa te muste, si in plus, el nu e interesat sa te pice. Nu vine la munca cu gandul ca o sa pice toti candidatii, daca stii sa conduci, te trece, daca nu, nu. Ca mai sunt si politisti tampiti, da, dar asta-i altceva.

Si ultima chestie, daca pici odata, nu-i sfarsitul lumii. E posibil sa nu pici din cauza ta. Eu de exemplu am picat prima data, pentru ca intr-o intersectie un sofer mi-a facut semn sa trec, adica mi-a dat el voie, si politistul de langa mine a zis ca nu am acordat prioritate, si la o depasire, incercand sa evit o groapa de pe partea stanga, m-am apropiat putin (doar putin) de masina pe care trebuia sa o depasesc.
Nu aveam cum s-o lovesc nici sa fi vrut, dar ala s-a speriat, mi-a bagat mana in volan si mi-a zis ca era sa fac accident.

La a doua incercare, examinatorul cu care am dat mi-a spus ca nu stie de ce am picat prima data si ca am condus impecabil, ca nu are ce sa imi reproseze si ca i-a placut.

Deci nu-ti face griji, daca stii sa conduci bine, totul e ok, si daca pici prima data, nu-i problema, apar si situatii neasteptate si mai e si vina vreunu examinator vai de capul lui care se sperie daca apesi putin mai tare pe frana.

1 răspuns:
| Crainstorm20 a răspuns:

In primul rand sa nu-ti fie frica. Daca respecti regulile auto nu vei avea probleme.Asa e la inceput ai frica,dar
ca sa treaca iti dau cateva sfaturi:
-Sa conduci pe un drum de tara/camp
pana te inveti.(poti sa iei si "manualul")
-Invata sa :acorzi prioritate pietonilor, sa te asiguri (stanga, dreapta), porti centura, viteza
potrivita pentru diferitele drumuri(autostrada-viteza f.mare,oras - 50 km) astfel politaiul nu te va aresta/amenda + in plus e viata ta in joc o simpla neatentie/clipa de bucurie
poate aduce si moartea la volan, respectarea semnelor de circulatie!

P.S:Eu n-am permis o sa-mi fac peste cativa ani big grin, dar stiu ce inseamna condusul.

BAFTA!