| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi iau si eu prima masina, dar ma cam confrunt cu niste dileme legate de cheltuielile dupa cumpararea masini. Cativa imi spun ca taxele, asigurarea, rovinieta etc ma vor ajunge mult si trebuie sa ma gandesc bine ce masina imi iau, iar altii imi spun ca taxele nu sunt chiar asa mari. Asa ca m-am gandit daca puteti sa imi spuneti care doriti ce masina aveti si cat dati pe toate taxele la un loc? ca sa imi pot face o idee. Tin sa mentionez ca am carnet de un an si cam 3 luni stiu ca asta conteaza la asigurare si sunt singurul cu carnet din familie. Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Am un Nissan cu motor de 1.6 benzina

impozitul vreo 160 ron / an
rovigneta vreo 120 ron / an
rca cam 1200 ron / an (asta depinde de varsta)
CASCO care e optionala vreo 5000ron / an

Insa astea sunt cheltuieli fixe ca mai ai intretinerea masinii, cauciucuri si alte consumabile care sunt costuri neprevazute in functie de masina, de nr de km samd

3 răspunsuri:
| Preotul500 a răspuns:

Daca ne-ai putea spune si un buget in care ai vrea sa te incadrezi ar fi bine. Detin un Hyundai Matrix. Consum 6-7. Impozit 6 milioane. Celelalte taxe nu le pot spune pe loc deoarece nu-mi aduc aminte. Lasati-ne un buget si cam ce masina ati dori.

| Altadata a răspuns (pentru Preotul500):

Pai eu cam ma invart in jurul a 3 masini cu o exceptie, cele trei masini ar fi: logan, golf 4, opel astra si exceptia ar fi un audi a3. Toate pe motorina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Altadata):

Cel mai bine cumpara un Logan cat mai nou sa fie, cat poti maxim sa scoti din bugetul tau.
Sunt destul de fiabile, piese gasesti ieftine la tot pasul si "mesteri" la fel...
Cat despre aigurari asta e legea, n-ai ce sa-i faci...