| andoo a întrebat:

am cumparat o masina prin februarie 2009 si nu am trecut-o pe numele meu inca, problema este ca mi s-a dus valabilitatea la asigurarea obligatorie, daca fac o alta asigurare si rovinieta pe numele meu fara sa trec masina pe numele meu deocamdata ci abia mai tarziu, mai este valabila rovinieta si asigurarea pe urma? itp este valabil pana in 2010. daca nu am inscris masina pe numele meu timp de 30 de zile ce sanctiuni sunt? amenda? cat? va multumesc.

Răspuns Câştigător
| gortu a răspuns:

Daca nu vrei sa o inmatriculezi deocamdata pe numele tau : primul lucru pe carel faci odeclari la financiar dar cand te prezinti acolo trebuie sa ai contract vanzare cumpararesau factura si neaparat certificat fiscal de la vanzator. platesti asigurarea pe numele fostului detinator si mergi cu masina cat vrei pana te hotarasti sa o inmatriculezi pe numele tau amenda daca nu o inmatriculezi in termen de o luna 30 de roni la financiar cu politia nu ai nici o problema dar: in caz de accident si trebuie sa primesti espagubiri trebuie sa apelezi la fostul detinator pentr ca asigurarea e pe numele lui. si mai e ceva nu poti sa iesi cu masina din tara daca nu e pe numele tau doar daca ai procura de folosinta. asa ca dai bataie inainte si nu te spria ca nu e nimic grav cand te hotarasti sa o inmatriculezi pe numele tau te prezinti la RAR, faci autentificare de schimbare de detinator platesti asigurarea pe numele tau taxa de talon numere daca vrei altele si atat te costa cam 500roni depinde cat de mare e asigurarea cam atat trebuie sa faci bafta.

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Atata timp cat nu ai transcris masina, vei face rovigneta si asigurare pe vechiul proprietar.
Nu stiu ce sanctiuni sunt pentru netranscriere, insa acestea se aplica doar in cazul in care vechiul proprietar a inscris data instrainarii pe certificatul de inmatriculare. Cu vorba buna si cu o mica atentie, amenda poate fi transformata intr-un avertisment.

| Lamasanu a răspuns (pentru regis):

Nu e adevărat boss

| regis a răspuns (pentru Lamasanu):

Cine nu e adevărat boss?

| Lamasanu a răspuns (pentru regis):

E la Mișto.
Am vrut să văd dacă mai răspunzi la o întrebare din 2009.
(Mădălina Manole trăia atunci), de ex

| regis a răspuns (pentru Lamasanu):

Nu am raspuns la o intrebare din 2009, ci la raspunsul tau din 2022. Iliescu traieste încă.

| Lamasanu a răspuns (pentru regis):

De ce mă iei la mișto?

| regis a răspuns (pentru Lamasanu):

Cine a inceput?

| Lamasanu a răspuns (pentru regis):

Eu

| Lamasanu a răspuns (pentru regis):

Ar fi misti acum sa ne raspunda si Andoo! happy

| Lamasanu a răspuns (pentru Lamasanu):

Mișto

| covexrobu a răspuns:

Amenda este destul de mare nu mai stiu exact cat. unui prieten care avea asigurarea expirata si masina nu a fost trecuta pe numele lui i-au dat 1200 de ron amenda asta acum un an.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Asigurarea se innoieste la cumparare. Rovinieta este valabila si dupa cumparare. Ca sa nu platesti amenda faci contractul de vanzare cumparare in momentul in care te decizi sa o inmatriculezi pe numele tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Atata timp cat nu este inmatriculata pe numele tau nu poti plati o asigurare si rovinieta pe al tau nume, cel mult tot pe numele vechiului proprietar.
Nu poti pune masina in miscare dupa termenul de 30 de zile de la schimbarea proprietarului.
Pentru mai multe detalii poti consulta detaliat Codul Rutier.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul merge sa platesti pe numele proprietarului, dar cu stinta lui, in caz de accident el este raspunzator de daune, contractul de vinzare cumparare este valabil30 zile, iar in certificat se specifica instrainat la data de... catre..., daca nu poti circula cu anii cu masina celui care ti-a vindut-o, la intelegere bine inteles platind tu fiscul masinii si celelalte. Politia te amendeaza daca in certificat este scris, iar daca ai totul platit e ok.De exemplu tata are o fica si dupa casatorie ea isi schimba numele, el dupa 6luni face cadou masina lui ficei si normal ca poate sa mearga fata cu masina mult si bine