| AlexRomanPaltiniss a întrebat:

Salut! As vrea sa-mi cumpar si eu un tester pentru un audi a4 1.9 tdi din anul 2005. As vrea sa va intreb daca acest tester bluetooth (https://www.emag.ro/......DS0RZSMBM/ este bun, eu acum am o eroare de check engine si de esp in bord. Au aparut din senin, pot sa le sterg cu acest tester? Am inteles ca pot sa citest erorile check engine si sa le sterg da cea cu esp cum?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Check engine poate fi citit/resetat cu acea "diagnoză", dar asta nu îți va repara mașina.
La ESP, ABS, airbag, închidere, codări și multe altele, nu poți intra cu acea replică de ELM.
VCDS face tot ce trebuie la mașina ta, dar dacă iei unul neoriginal, trebuie să îl pui pe un laptop care nu e niciodată conectat la internet, altfel îți blochează jucăria.
De asemenea, dacă ești paralel cu diagnoza și dai click-uri aiurea în vcds, poți coda aiurea componentele, și îți imobilizezi mașina.