| matei418 a întrebat:

Salut, cd playerul din masina este cel stock ca si boxele, venite cu masina (4x15W). Daca as lasa radio cd-ul asa ca sa nu stric aspectul masinii ( acesta fiind dual slot curbat etc. ) si as pune niste boxe capabile, magnat, pioneer, jbl, credeti ca as observa vreo diferenta la claritate, calitate, putere? Cu boxele din fabrica la volum 21 din 32 adica undeva pe la 60% gajaie cam rau... Cu alte boxe dar acelasi radio cd o sa fie diferenta? Ar merita investitia?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De regula distorsiunile vin de la amplificator, in cazul tau player.
Difuzoarele se aleg in functie de impedanta suportata de amplificator, dar cu o putere maxima suportata peste puterea pe care o scoate amplificatorul. Deci, tu daca ai cumpara o pereche de boxe mai de calitate, cred ca scenariul se va repeta, caci atat alea performante cat si cele originale, suporta putere mai mare decat poate scoate playerul, deci problema nu e de la difuzoare, ci de la player, mai ales daca suna prost toate boxele la fel, si nu doar una sau doua.
Ar putea fi obosit si integratul final din player, daca masina are ceva ani. Se poate schimba cu maxim 50 de lei (daca e un montaj simplu, si nu cine stie ce inventie), si e posibil sa se auda ok dupa aia. Daca zici ca la nici 60% din volum hajaie, sperand ca nu ai exagerat cu reglajele bass/inalte, nu e normal, mai ales pentru un sistem de fabrica.
Dupa parerea mea ar merita investitia doar daca ai cumpara 4 boxe capabile, cum ai zis mai sus, insa ai monta si un amplificator pentru ele, unul 4x50W la 4 Ohmi. Atunci o sa ai muzica decenta in masina.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Depinde, cauta si vezi ce putere de iesire are scula si tragi concluzii! Gajaiala vine de la 3 factori:
1. amplificatorul care intra in limitari
2. difuzoare subdimensionate
3. o combinatie a celor 2

| matei418 explică (pentru K0sti):

Din cate zic astia de la Renault el este de 4x15W. crezi ca ar putea scoate mai mult?

| K0sti a răspuns (pentru matei418):

Nu, de unde sa scoata! Oricum, orice ampliu dat la maxim distorsioneaza. In plus depinde si de ampliu ce factor de distorsiuni are la un anumit volum! Cauta si vezi daca gasesti manualul, scrie acolo!