| searaintuneric a întrebat:

Salut!
Ce acte ar trebui sa primesti de la un vanzator auto (o firma) atunci cand cumperi o masina second hand de la el?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Factura, CIV, certificat de înmatriculare si fisa de înmatriculare cu viza de la taxe si impozite. Fisa de înmatriculare se poate inlocui cu contractul de vanzare cumparare, din care primesti 3 exemplare, la fel vizate de la taxe si impozite.
Daca masina nu a fost înmatriculata pe firma respectiva, vei primi toate fisele sau contractele de la proprietarul din certificat pana la tine, impreuna cu copiile documentelor de vanzare cumparare aferente fiecarei tranzacții.
Nu este necesar ca aceste contracte sa fie facute la notar.
De asemenea, vei primi plăcuțele de înmatriculare sau, dupa caz, dovada rezervarii lor sau a retinerii de catre autorități, sau o dovada ca masina a fost adusa pe platformă, in cazul in care nu a fost înmatriculata in România (CMR sau declarația vanzatorului, dupa caz, de exemplu atunci cand a fost adusa pe platforma proprie).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Contract de v-c vizat la finanțe care tine loc și de fiscal plus actele mașinii.
Cartea de identitate, talon și RCA. Dacă mașina nu e încă înmatriculată în Ro atunci actele din tara de proveniență + cmr dacă a fost adusă pe platforma

| Mihai0101 a răspuns:

Se face un contract de vanzare cumparare la notar si sa aiba actele ce tin de masina cartea masini talon etc

| searaintuneric explică (pentru Mihai0101):

Care sunt acele acte, mai exact?

| Mihai0101 a răspuns (pentru searaintuneric):

[1]"Cartea masini" si [2]"Talon"