| Alexandru250201 a întrebat:

Salut, ce este straight pipeul mai exact?
Vreau un raspuns mai detaliat

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Straight pipe inseamna o teava de esapament aftermarket conceputa pentru performanta si sunet. Nu are nici-o alta componenta care sa obtureze calea evacurarii, performantele sunt maxime si sunetul este cel real al motorului. Avantajele le-am mentionat deja, dezavantajele sunt emisiile foarte mari.

Ca sa evitam dezinstalarea catalizatorului, putem schimba doar toba finala, acest procedeu se numeste catback.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Teava dreapta, adica fara esapament si fara catalizator asta e definitia ei, pui teava dreapta dand jos catalizatorul si toba finala si o inlocuiesti cu acest straight pipe.
Nu recomand in schimb a se proceda asa, mai ales ca catalizatorul da norma de poluare si e foarte important.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Deci ai evacuarea la masina cu tot ce tine de ea de la motor pana la toba finala. In mod normal ai vreo 2 tobe, catalizator si daca e diesel ai si DPF. a face straight pipe inseamna a elimina toate aceste elemente. Avatanjul e ca motorul elimina mai usor gazele si astfel cresc performantele putin. Poate unii o fac si pentru sunet. Dupa mine nu merita sa iti faci asa ceva la o masina normala. Eventual daca pregatesti una pentru circuit, sau ai o masina doar pentru OFF road sau asa.

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Este conducta dreapta

| anonymus123q a răspuns:

Când convertorul catalitic scoate din mașină pentru a reduce contrapresiunea și crește performanța mașinii sau sub forma sexuală