| Lester23 a întrebat:

Salut. Ce parere aveti de Alfa Romeo 159 din 2006. Nu prea le vad in Romania si ma gandesc ca nu sunt asa fiabile. Insa, ma gandesc sa cumpar din Germania o motorizare pe benzina.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu le vezi in Romania pentru ca procentul analfabetilor este foarte mare, iar in consecinta, avem inundatie de masini din grupul VAG.
Alfa Romeo 159 e un model foarte reusit, dar si destul de premium. Mecanica ei este simpla, dar trebuie sa te familiarizezi cu preturile bratelor din aluminiu, si cu rotile sparte in gropi, pentru ca majoritatea vin cu roti de 18 sau chiar 19.
Nu stiu care e treaba cu motorizarile pe benzina, dar Opelul meu are motor identic cu 1.9 JTDm de pe Alfa 159, motor foarte apreciat atat de posesorii de Alfa, cat si de cei cu Opel sau Saab.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu o vedeți în România, pentru că nu este o marcă apreciată în România, datorită înrudirii cu modelele Fiat, fiind parte din același grup auto.
Dar, dacă o cumpărați din Germania, aveți noroc că are un istoric clar, o îngrijire adecvată.
Luați motorizare pe benzină, dar cu patru cilindri.

| ReZiSTorr a răspuns:

Tocmai ce am achizitionat acum doua luni Alfa Romeo 159 din anul 2008, 1.9 jdtm 150 de cai putere.Ce pot sa iti spun pana acum e ca cel putin 1.9 diesel consuma destul de mult, peste 7 la drum lung.Nu ma gandesc cat ar consuma benzina avand in vedere ca are o caroserie grea fata de alte marci din clasa ei, cred ca 1510 sau 1610 kg, deci consum mare. Uita-te la cadrul motor, se cunoaste faptul ca acesta rugineste.Ai grija la articulatii caci sunt foarte proaste la ele, in special bucsele.Ca si spatiu, sa stii ca nu ai foarte mult spatiu, buzunarele de la portiere sunt foarte mici, spatiu de depozitare foarte limitat. Portbagajul nu e cel mai mare, dar eu zic ca incap 2 trollere medii.Pe locurile din spate ai suficient loc.Nu e o masina perfecta, dar iti ofera o senzatie de incredere.E extrem de stabila pe curbe, tocmai prin faptul ca are suspensie cu dublu brat si suspensia spate e independenta.