| P_Sergiuu_1985 a întrebat:

Cu ce pot curata manerele din interior ale masinii, pentru ca sunt foarte lipicioase.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ia o sticla de alcool sanitar si o laveta cu microfibre, si freaca pana cand se ia tot. La final raman urme albicioase, asa ca pregateste si niste servetele de bord care dau luciu, sau un spray cu silicon, ca sa redai aspectul lucios manerului.
Eu asa procedez cand curat interiorul masinii, prima oara curat cu carpa cu detergent, apoi clatesc, las sa se usuce si dau cu "dressing" (silicon sau alte substante de luciu).

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Le poti curata cu alcool tehnic!

| NLS a răspuns:

De curiozitate: e Alfa Romeo?
taica-meu are una, si are aceeasi problema, practic nu sunt doar lipicioase, ci se dezintegreaza acel material, e un strat "usor cauciucat" si arata ca bitumul semitopit.
(a stat nefolosita, afara, vreo 2 ani)

| AwGenetix a răspuns:

Daca acolo a fost o vopsea gen "catifelata", sa stii ca se dezintegreaza singura. Urmele alea lipicioase nu sunt de la ce crezi, ci este o mixtura de vopsea si adeziv in dezintegrare. Nu stiu cauza dar am observat destul de des, chiar si scule de studio care erau vopsite cu vopsea de genul, exact cum spui foarte lipicioasa.

Personal am incercat si cu alcool tehnic sau alcool izopropilic, si n-am reusit sa scap de lipiciul ala. Nu stiu daca spirtul, care este mult mai slab va face ceva.

Am reusit insa cu un spray din dedeman, care l-am gasit la gresie/faianta si era pentru curatarea urmelor de silicon.