| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face rev matching? Care sunt pasi?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca te referi la schimbatul fara ambreiaj:
1. tragi usor de schimbator in momentul in care lasi acceleratia
2. de pe liber accelerezi pana unde stii ca ar trebui sa fie turometrul in treapta in care vrei sa intri, la viteza cu care rulezi
3. in timp ce accelerezi, dai usor de schimbator spre viteza respectiva, iar cand turatia se potriveste cu viteza, intra singura in viteza.
In tot acest timp, nu te atingi de ambreiaj.
Treaba asta se poate face doar cu unele cutii de viteza, cum ar fi la Opel si masini mai vechi.
La VW si alte marci nu ai nici o sansa, pentru ca timoneria lor nu permite miscarea schimbatorului, cat timp e ambreiajul cuplat.