| numesiprenume0 a întrebat:

Cum trebuie asigurata masina la oprirea cu o cale ferata sau la un semafor care de regula dureaza mai mult?(pentru a nu time calcat ambreajul, si a-l uza, pe toata durata asteptarii).

Răspuns Câştigător
| Alexul99 a răspuns:

Opresti, o scoti pe liber (in punctul mort), frana de mana si poti opri si motorul, daca dureaza mult, in special atunci atunci cand trece un tren, este recomandat sa se opreasca motorul, deoarece dureaza destul de mult.

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Opresti, scoti din viteza, si tragi frana de mana.

| xerxes1 a răspuns:

Oresti motorul, poti sa o lasi intr-o treapta inferioara si tragi frana de mana.

| RedBull69 a răspuns:

Ori opresti motorul bagi pe liber si tragi frana de mana sa nu stai ca nebunu cu piciorul pe frana
Ori o lași pornita scoti din viteza si tragi frana de mana e mai ok prima varianta daca nu ai baterie stii ca nu mai porneste daca o opresti o lasi pe a 2 varianta

| MrElly a răspuns:

O poti pune pe liber, si nu va mai trebui sa tii ambreajul apasat, ci doar franawinking