| Nimeni10 a întrebat:

Salut, daca am asigurare la masina si nu am hartia la mine si ma opreste politia poate vedea daca am asigurare?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu eu au o baza de date si pot verifica foarte usor daca ai sau nu RCA
Insa nu strica sa ai in terpedoul masinii polita RCA sau o copie dupa aceasta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Politia poate vedea, dar tu esti obligat sa le prezinti dovada asigurarii. Poate fi o copie, o poza sau un fisier din telefon.
Daca nu le prezinti asigurarea, ei pot afla daca ai, dar pot sa iti dea si amenda pentru ca nu le-ai prezentat toate documentele.
Baza de date a asigurarilor e publica, oricine poate verifica dupa seria de sasiu sau numarul de inmatriculare: https://www.aida.info.ro/polite-rca

| goguPatent a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu mai pot sa îți de amenda. Codul rutier nu specifica polița RCA că document care trebuie prezentat, iar

Consiliul Autorității de Supraveghere Financiară a aprobat, în ședința de miercuri, modificarea și completarea Normei nr. 20/2017 privind asigurările auto din România în ceea ce privește articolul care reglementează dovada încheierii asigurării RCA în cazul controalelor efectuate de către autoritățile abilitate.Totodată, în cadrul aceluiași articol, a fost introdusă litera c) care stipulează faptul că:

dovada încheierii asigurării RCA, în cazul controalelor efectuate de către autoritățile abilitate, o constituie și informația rezultată din interogarea bazei de date cu asigurările obligatorii de răspundere civilă auto încheiate pe teritoriul României, prin care se certifică existența unui contract RCA valabil la data interogării.

| goguPatent a răspuns:

Poate

| goguPatent a răspuns:

Ignora pe sadrian, vrea doar sa te inducă in eroare.

| nukeyly a răspuns:

Din cauza internetului poate dupa nr de inmatriculare in real time.
Si se poate lega de tine si daca nu ai toate actele pe moment oricum gasesc ei ceva sa te faca ca asa li felul 80% in general, sa constate nu si sa rezolve.

| Saiko93 a răspuns (pentru nukeyly):

Nu trebuie sa privesti asa situatia. Eu am avut de maxim 2 ori acest tip de tangenta cu dansii. In final m-am inteles cu ei si unii erau bucurosi dupa ca au vb cu mine happy Isi fac doar datoria! Dupa de "dormeau" tot rau era daca intelegi unde bat... O zi buna!