| Nemessys a întrebat:

Daca cineva (roman) are buletin, permis cat C+E, atestat, licenta si tahograf in Spania si vine cu ele in Romania, poate lucra ca si sofer sau este obligat sa le schimbe, sa fie de Romania?

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cele din Spania sunt valabile și în România, dar și invers. De fapt în orice țară din UE.

| Nemessys explică (pentru anonimg):

Si dupa ce expira le poate folosi pe cele expirate ca sa-si faca altele noi fara sa mai treaca prin zeci de examene? Nu ma refer la permis si buletin ci la restul.

| anonimg a răspuns (pentru Nemessys):

De restul nu știu. Adică nu știu cum este cu tahograful.
Atestatul după câte știu este valabil 5ani. Dar nici despre acesta nu știu dacă va fi nevoie de un alt examen pentru obținerea lui sau nu. Nu știu cum se prelungește.

| gelu1970 a răspuns:

Dacă stai mai mult de 3 luni ín România ești obligat să le schimbi.

| Nemessys explică (pentru gelu1970):

Pai si are nevoie de ceva document in plus de luat din Spania sau poate veni asa simplu? Ca gen. nu ar fi foarte placut sa vina in Romania si dupa cand isi schimba documentele sa se trezeasca ca are nevoie de ceva anume din Spania si dupa iar sa se intoarca doar pentru acel document.

| gelu1970 a răspuns (pentru Nemessys):

Permis, licența tacograf, CAP, etc.