| Nshk a întrebat:

Salut,daca este vreun mecanic pe aici sa imi dea un sfat, am un polo din 2003 1.4 benzina,si imi curge lichidul de la servodirectie,am fost la service si mi-au spus ca trebuie sa schimb pompa cu totul, pompa functioneaza bine cand ii pun lichid si etc...curge undeva sub vas, la imbinarea dintre vas si partea electrica.Intrebarea este: se poate schimba doar vasul sau garnitura ce are acolo? sau trebuie toata pompa, pompa KOYO! Multumesc

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Exista kituri de reparații pentru majoritatea pompelor servo, insa înlocuirea lor e costisitoare (pompele sunt capsate) si nu îți garantează nimeni ca rezolva problema (uzura poate fi pe ax, nu pe garnitura).
Daca nu se scurge foarte mult, e de preferat sa completezi periodic uleiul, iar daca scurgerile sunt mari, intr-adevar e mai bine sa schimbi pompa.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu cum arata componentele despre care vorbesti, dar daca zici ca functioneaza bine, ar trebui sa se poata remedia cum spui tu, inlocuind garnitura, sau cine stie ce imbinari cu furtun si colier sunt pe acolo.
Cred ca ai nimerit un service tepar, care arunca cu diagnosticuri grave ca sa vanda piese scumpe.
Poate gasesti ceva informatii aici: https://vwforum.ro/topic/17949-probleme-servodirectie-fabia/