| IonutByJeT a întrebat:

Salut, am un opel vectra b motor 1.8 16v benzina, an 1996 cu instalatie gpl Milano 39 litri pe ea, problema este cu antigelul si gazul, in vasul de expansiune miroase a gaz si antigelul imi curge in fata dreapta la masina, sub distributie, am presupus ca este pompa de apa dar m-am intresat si mi-s-a spus ca daca e pompa de apa ar trebuie sa am apa pe cureaua de distributie dar nu am, astazi cand am fost la masina sa vad daca a mai curs a curs foarte putin dar am observat o fisura pe capacul de culbutori, pana in acel moment nu o aveam, deci mai pe scurt imi miroase a gaz in vasul de expansiune si imi curge antigelul (mai bine zis apa, avand probleme cu pompa de apa am avut apa toata vara, dar am schimbat pompa de apa si nu am mai avut pana acum), si fisura de pe capacul de la culbutori, daca ma poate ajuta cineva cu vreun sfat despre ce ar putea avea masina. Multumesc anticipat. Pentru nelamuriri intrebati.

1 răspuns:
| Pardelian a răspuns:

Garnitura de chiulasa distrusa plus capac culbutori fisurat. Fisura nu aparea pe capac daca mergeai din timp la un mecanic si-i spuneai lui chestiile astea