| Twister09 a întrebat:

Salut.
Dacă eu sunt pe drumul principal si vreau sa virez la dreapta, cum fac?
Semnalizez dreapta, reduc viteza, bag într-o treapta inferioară (treapta 2) si virez. Intrebarea mea este trebuie să țin piciorul pe ambreiaj cand virez sau nu?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intai invata Legislatia rutiera din scoarat in scoarta, fiindca scrie acolo, tot ce trebuie sa faci.
Asta iti va fi de ajutor atat la orele de condus cu un instructor cat si la examen.
In ce privesc manevrele de folosire ale ambreiajului, instructorul ti le va explica la fata locului.

| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie să ții apăsat ambreiajul după ce schimbi viteza. Dar ai uitat un detaliu foarte important: înainte să tragi de volan, te asiguri că nu tai calea unui biciclist / trotinetist / motociclist care merge pe marginea drumului (sau pe o eventuală pistă de bicicliști).
De asemenea, dacă e trecere de pietoni, te asiguri că nu trece vreunul strada.
Numai pomenesc cazurile când după viraj urmează imediat o cale ferată fără bariere...

| Sonia822 a răspuns:

Ai uitat ca trebuie sa te asiguri. Intai trebuie sa faci scoala de soferi, pentru ca daca omori pe vreunul, sau pe mai multi, distrugi parintii lor, pe ai tai, si pe tine

| goguPatent a răspuns:

Nu tii ambreiajul apasat. Il apesi doar cat schimbi viteza

| Madaq a răspuns:

Daca esti pe drumul principal teoretic ai prioritate si nu ai de ce sa bagi in treapta inferioara, doar in cazul cand e o trecere de pietoni si chiar reduci semnificativ sau nu iti permite drumul viteza initiala. Ambreiajul nu trebuie tinut apasat, dupa ce ai bagat in viteza ii dai drumul. Daca totusi schimbi viteza, o schimbi inainte sa intri in dreapta, nu exact cand virezi.