| Bujie0182 a întrebat:

Salutare, am o intrebare legata de circulatie.
Dacă eu conduc pe un drum iar acesta se împarte în 2 drumuri paralele, cel din stanga fiind cel cu prioritate si marcat pe jos cu dungile albe spre stanga.
\ /
Ceva de genul asta se împarte drumul, iar daca eu vreau sa imi continui drumul spre stanga trebuie să semnalizez?
Dacă eu vreau sa virez spre dreapta trebuie să semnalizez pentru ca schimb direcția de mers si ies de pe drumul cu prioritate.
Dar daca eu tin drumul cu prioritate trebuie să semnalizez? Dacă da, de ce?
Multumesc!

1 răspuns:
| LuciWv a răspuns:

Daca esti pe drum cu prioritate nu ai de ce sa semnalizezi, insa daca schimbi directia de mers la dreapta atunci da, cel carr vine din dreapta are ori cedeaza ori stop, la stanga fiind drum cu prioritate nu ai de ce sa semnalizezi daca iti continui drumul.