| andreiv671402 a întrebat:

Salut, dacă înainte de un schimb de radiator aveam antigel verde in instalatie si acum am pus din acela rosu poate afecta ceva în mod negativ? Nu am găsit în 2 peco uri antigel verde și am luat rosu

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ma mai pricep la modernitatile ce au aparut. Eu am ramas la Dacia 1300, SR 114 sau 132, etc. Am gasit, insa, un articol care da niste explicatii ce mi se par bune: https://bit.ly/3eG7lS2

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Antigelul se pune dupa tipul recomandat de producator, in raport cu materialele folosite in sistemul de racire.
Cel verde e mai rar folosit, majoritatea masinilor au nevoie de G12 roz (care se face rosu in timp).

| relian a răspuns:

Nu se intampla nimci rau.Dar ai schimbat radiatorul, ori ce inseamna schimb de radiator?

| VoidEternal a răspuns:

Https://youtu.be/SKo9aHdO7WU

Unele nu merg amestecate.