| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Daca vreau sa schimb luminile(faruri) la masina trebuie sa schimb doar becul sau sa modific ceva la instalatie? Vreau sa le fac alb-albastrui.(seat toledo 2004)

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cumperi becuri incandescente (halogen) cu sticla albastruie, si te uiti pe ambalaj sa fie omologate RAR. Le pui in locul becurilor simple, si vor lumina cu tenta alba/albastruie. Asta e varianta simpla si legala, se modifica putin culoarea, insa nu deranjezi pe nimeni, farurile vor lumina la fel.

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ce vrei tu, sunt xenoane si ai nevoie de faruri noi cu lupa si spalatoare de faruri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa ramai fara certificat sau?

Stii ca orice modificare neomologata la sistemul de iluminare este ilegala. Ce vrei tu sunt xenoane si trebuie schimbat tot farul.

| OldSoul a răspuns:

Pe scurt ceea ce vrei tu e xenon.
Acum problema e in felul urmator, fie pui doar xenon, si iesi mai iefin, undeva pana in 300 de lei, dar neomologat, si cand te prinde politia iti iei adio de la talon, fie varianta legala, faruri noi cu lupa si autoleaving, spalatoare faruri, xenon culoare corecta, care te va costa aproximativ 2000 de lei (investitie care nu merita, parerea mea).
Acum ai putea incerca si cu led, dar culoarea e mai mult alba, dar tot e ilegal sa montezi asa ceva.
Sau varianta ieftina si legala, pentru o lumina alb-galbuie, becuri care imita xenon-ul (Osram cool blue, Philips blue vision etc).

| untu a răspuns:

Iti recomand sa nu modifici nimic! Ramane asa cum este pentru a putea evita probleme cu politia rutiera si pentru a evita accidentul!