| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de ceva timp ma tot gandesc sa-mi cumpar un E30, am gasit unul in orasul meu, 316 sedan '90, pret 2700E. Momentan am deja o masina cumparata noua pentru mersul zilnic ca sa nu am probleme cu una SH (pentru cei care cred ca o sa fie daily drive E30), E30-ul as dori sa-l cumpar ca sa fie masina "de duminica", si sa o aduc intr-o stare cat mai aproape de original in urmatorii ani, ce parere aveti de motorizare, daca merita acest model, masina are acelasi motor ca si in acte si nu are puncte de rugina, a fost tinuta in garaj de actual proprietar.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mie nu mi-au placut ursii.
Au si mecanica complicata aiurea. Pozitia in scaune e ca intr-un trabant.
E36 si E46 sunt foarte ok pe langa urs. As alege intre cele doua.
Pisica de exemplu e mult mai sportiva decat ursul, are motorizari misto.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mecanic vorbind nu gasesc nicaieri ceva concret, dar cred ca acel motor de 1.6 benzina e unul bun deoarece e simplu si o nu o sa-l chinui, o sa ma plimb chill.
E30 e o alegere personala in privinta design-ului, E36 m-am uitat dupa ele dar nu am gasit nimic decent, E46 nu ma intereseaza chiar atat de mult.
Aspectul E30-ului mai butucanos si cu atatea linii drepte mereu m-a atras, iar cu pozitia scaunului ma pot obisnui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e de speriat pozitia scaunului, sunt eu pretentios, iar urmatoarele modele BMW sunt foarte comode.
Daca e doar din pasiune, oricum o sa iti placa.
Are o cunostinta e30 1.6 benzina, am inteles ca trage bine. Il foloseste zi de zi.