| سشغع_ظشیشب_1994 a întrebat:

Salut, de ceva timp nu mi se mai ridica apa și nu mai baga căldură în masina deloc. Știți de la ce ar fi? Am un ford focus 2 1.6 tdci din 2005

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Termostat blocat deschis sau mai grav, aer în instalație.

| Frank51 a răspuns:

Ambreiajul...

Schimba termostatul.

| UserRo10 a răspuns:

Incepe cu termostatul. Ia unul bun. Un BEHR ajunge in jur de 50 ron

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Termostatul cel mai probabil. e o piesa relativ ieftina a carui scop e sa tina temperatura motorului in jur de 90C indiferent de conditii. am avut si eu problema asta la un golf 1.9 tdi si dupa ce l-am schimbat s-o rezolvat problema.

| 4ndr33y a răspuns:

Ai termostatul blocat pe deschis, antigelul circula in continuu prin motor, fara ca sa fie nevoie. Vara nu e mare problema, dar iarna iti tine motorul rece, el trebuie sa deschida doar cand temperatura motorului se apropie de 100C, din acelasi motiv nu iti baga nici caldura.

| سشغع_ظشیشب_1994 explică:

Mulțumesc tuturor. O sa merg sa iau un termostat sa îl schimb.