| AlexYwn a întrebat:

Salut.
Dețin un golf 5 2.0 tdi care scoate fum alb și da niște șuturi în motor (trepideaza) primele secunde după pornire.
Precizez ca mașina a fost nemearsa de 2 luni, a fost doar pornita pentru câteva minute în parcare din când în când.
Sunt curios dacă a pățit cineva și cum a rezolvat.
Precizez ca nivelul uleiului e ok dar am văzut o mica scurgere.

1 răspuns:
| Basileu a răspuns:

Hmmm, posibil arzi antigel, furtun crapat, verifica nivelul de antigel.
Daca ai fum albastru, consum de ulei, varii motive.
La trepidatii mari se verifica injectoarele, poate ai unul pe duca (le poti verifica pe tester).
Iti porneste greu masina?
Vezi si bujiile (putin probabil) dar merita incercat.
Conteaza si motorina pe care o pui + incearca sa nu umblii cu masina pe rosu, preiei in injectoare / motor toate depunerile de pe fundul rezervorului.