| AlexASB a întrebat:

Salut! Dețin un Golf 5 din 2005 2.0 TDI, cod motor BKD. De aproximativ o lună am constatat o problemă care nu i-am dat de cap nici până astăzi: După un drum de circa 3 km motorul trepideaza și zgâlție toată mașina. Țin să precizez că la rece motorul nu produce aceste vibrații. În rest mașina merge, motorul pornește indiferent de temperatura de afară. Aș vrea dacă se poate să mă ajutați cu un sfat să văd ce anume are și eventual dacă e ceva grav să o duc la doctor. Rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
| Lester23 a răspuns:

Nu. Motorul trebuia sa trepideze imediat chiar si la rece. El sustine că face motorul asa dupa un nr de km deci cand e mai cald asta inseamna cand se incalzesc bobinele. Deci, bobinele ar fi. Asa am patit si eu.

4 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Prima data fa o diagnoza in mers sa vezi parametrii. Dupa verifica injectoarele si senzorii de temperatura ce duc la ecu. Preventv curata cu solutie speciala debitmetrul

| ValentinMihai78 a răspuns:

Tampoanele de susținere a motorului sunt duse.
NU vibrează la relanti, nu la rece cum ați spus.
La "cald" vibrează datorită creșterii turației, faptului că mai funcționează și turbina, astfel motorul începe să vibreze.

| Lester23 a răspuns:

Pune-i o diagnoza si vezi ce eroare iti da….

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Lester23):

Nu are nici o eroare!
Să desfacă capota și să miște motorul!
Dacă mișcarea este grea și nesemnificativă, are o defecțiune mecanică.
Dacă mișcarea este ușoară și sesizabilă, doar suporții de susținere a motorului motorului sunt vinovați.
Are 19 ani mașina, iar dacă suporții motorului sunt cei originali, nu mai am ce să spun!

| Lester23 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Nu. Motorul trebuia sa trepideze imediat chiar si la rece. El sustine că face motorul asa dupa un nr de km deci cand e mai cald asta inseamna cand se incalzesc bobinele. Deci, bobinele ar fi. Asa am patit si eu.