| Teo_Andrei_1975 a întrebat:

Salut, dețin un matiz din 2007 si as vrea sa ii instalez un sistem audio, deoarece el nu a venit dotat cu asa ceva. Intrebarea mea este, are,, mațele" (căblăraia) trase deja prin mașina sau trebuie sa le pun eu? Tin sa mentionez ca am suporturile de boxe cu tot cu mășiti pe spate, si in locul unde ar veni radio-ul este o plăcuță de plastic. Astept un răspuns de la cineva care se pricepe sau care a trecut prin asa ceva, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NeaNicu78 a răspuns:

Teo,salutare,in echiparea mașinii există cablaj pentru sistemul audio, dar din fabrica are cablaj pentru boxe doar pe finiițiile laterale din portbagaj ( plastice laterale pe care se așază tăblia de portbagaj), dacă îți pui un( doar exemplu) radio CD Sony sunt mufe speciale ce fac legătura între Sony și cablajul masinii, fara sa tai fire și legături aiurea, dacă vrei să pui boxe și în ușile de fata atunci din mufa adaptoare trebuie sa tragi simultan și la ușa din stânga cât și la cea din dreapta fire pentru boxe separat. Bafta și să auzim numai de bine.

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Instalatia este facuta din fabrica. Ai nevoie de una mufa de legatura dintre mufa masini si aparatul pe care vrei sa.l montezi. Obligat boxe.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie un electrician auto sa ti le faca nu tu, ca daca nu stii faci un scurt si poti lua foc, electricianul stie ce fire sa lege unde trebuie si sa i ti faca sistemul audio.

| Denila123 a răspuns:

Leagă doua fire de la suportu de la bricheta sub, suport, ti minte carei plusu minusu si după legi la aparat radio, la mufa respectiva da da ști carei plusu nu uita,...
Boxele nu mai contează nu au plus minus, si așa le legi in serie,, deceaba îți explic, lasa-mi nr in priva sa luam legătură te ajut cu cea mai mare placere