| AlexHQBM a întrebat:

Salut. Dintre un Chip Tuning si un soft, ce este mai ok? Si de ce, din mai multe puncte de vedere.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Chip tuning inseamna modificarea softului.
Nu sunt doua lucruri diferite.

| UserRo10 a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Gresit. Pe vremuri ecu nu se putea rescrie si se scotea ecu si se punea alt chip de memorie ce continea noul soft. In zilele noastre toate ecu sunt reprogramabile si fie se rescrie softul prin obd, fie se da jos si se conecteaza in puncte cheie.
Mai exista si power box ce e intermediarul dintre senzori si ecu si folosind date alterate ale senzorilor ecu e pacait si schimba modul de injectie si presiuni

Răspuns utilizator avertizat