| nerito a întrebat:

Salut, doresc sa achizitionez un passat b6 c3 din 2007 de 2.0 Tfsi. Ce parere aveti despre aceasta motorizare? Are problemele mari de la 2.0 tdi?

4 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu, doar ca consuma dublu.

| xerxes1 a răspuns:

Eu am motorul 1.8 tfsi.160 de cai remapat pe la 210.Al tau este asemanator doar ca mai puternic.
I-am pus si gpl ca fac peste 40.000 pe an.
Ce sa zic, motorul nici nu se aude in comparatie cu tractorasele diesel, se tuneaza usor, piesele ieftine.
Distributie pe lant, trebuie sa o controlezi ca au fost unele serii cu probleme.
Cu 70 de lei fac 350 km.Si depasesc lejer cam tot ce inseamna 2.0 tdi.
Urmatoarea masina o sa fie 2.0 tfsi.

| R0byZ00r a răspuns:

E bun motorul, dar sa nu te astepti la consum redus, daca iti permiti unul supra alimentat de 2000 este foarte okey, dar consumul sare rau de tot, mai ales in oras, nu are treaba cu 2. 0TDI, insa daca il iei, du-te la reprezentanta sa il verifice, la tester, am mers cu o masina de tipul asta doar ca era pe alta platforma ( audi a5), si accelereaza foarte repede, consumul este cu 2% mai mare decat la 2.0 TDI, daca iti permiti poti sa il iei e foarte sportiv, motorul de 2. 0TDI are probleme la injectoare din cate stiu, dar am un vecin care si-a luat un passat in 2009 model mai nou 2. 0TDI, si de 8 ani de cand il are nu a schimbat decat consumabilele.

| nerito explică:

Sincer prefer sa am consum mai mare decat sa imi fie frica cand plec cu masina ca pica ceva. cam ce consum ai pe 1.8 tfsi?