| bogdan3vl a întrebat:

e cineva care se pricepeti la motociclete?

am o aprilia rx 50 si cred ca mi s-a dus grupu de pinioane din cutiea de viteze si motoru.

am mers ce am mers cu ea a inceput sa dea apa pe afara din radiator.am bagat apa iar dupa am urcat o coasta a inceput sa se auda un vajait in cutie sau in motor

am oprit si am sunat pe cineva sa vina sa-mi aduca ulei pentru cutie.am bagat ulei dar am bagat pana sus la capac nu pana la capacul de la nivel. dupa am pornit-o si nu se mai auzea vajaitul dar in schimb nu mai tragea deloc era moarta.am observat ca pe un furtunas curgea apa cu ulei negru cu tenta spre gri

credeti ca e din cauza ca am bagat prea mult ulei in cutie si din cauza asta s-a spart vreo garnitura si s-ar fi dus si motorul?

astept raspuns urgent si daca e cineva care se pricepe bine sa-mi lase si un id de mess pentru mai multe detalii

dau funda.

1 răspuns:
| ionutZzG30 a răspuns:

Ai mizerie inauntru sau ceav de genul,cel mai bun raspuns e sal duci la un speciualist sau la un vecin care se pricepe, daca bagi prea mult ulei ar putea fi o problema se duc garniturile de la presiune si da afara, va trebui sa schibmi garniturile.le verifici care sunt prea tocite rupte si le schimbi si ai grija sa nu mergi niciodata fara filtru de aer o sa intre mizeri, iti spun asta pentru ca majoritatea fac asa pentru ca fara filtru accelereaza mai repede si o ia mai repede de pe loc, mai tinde sa sune si un fascaiat si o sa para smecher nu incerca.