| airahaz a întrebat:

Salut, este convenabil sa iau un Logan pe Diesel din 2006 cu 1.500 de euro. Masina arata si functioneaza destul de bine si este verificată la timp. Ce părere aveți?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca are pana in 200. 000km, poate.
1.5 dci e un motor slab din punct de vedere al fiabilitatii. Daca e uzat, sunt sanse mari sa cedeze cu totul, iar piesele sunt scumpe pentru el.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

La un Diesel conteaza foarte mult calitatea motorinei folosite si daca s-au facut la timp reviziile + stilul de condus. Daca masina are turbina in buna stare, nu scoate fum, are ITP valabil "pe bune" si per total se afla intr-o stare tehnica buna eu zic sa o iei. Motoarele 1. 5dci de la Renault sunt bune, seful meu are un Megane din 2004 diesel cu motorul asta, are sub 150.000 km si motorul e perfect. Daca e luata din Romania e EURO3 si are 65CP motorul, daca a fost luata din Vest probabil e EURO4 si are 70CP motorul. Am condus una din asta de 65CP cand au aparut, are cuplu mai bun la turatii joase fata de 1.4 benzina de 75 CP si pentru oras si DN e mult mai economica decat benzina.

| ririsa a răspuns:

Daca nu are probleme tehnice si e totul in regula cu ea atunci merita

| roanunt a răspuns:

Daca masina este OK, nu cred ca mai conteaza marca. In ziua de azi, decat o masina din import lovita si revopsita, cu o gramada de probleme, mai bine o masina autohtona care este intretinuta.
Este doar o parere persoanala.

| alexfab33 a răspuns:

Daca masina iti place si ti se pare ok, ia-o

| Madalin699 a răspuns:

Daca este ok din punct de vedere tehnic, poti sa o iei fara probleme, masina este ok, motorul este fiabil si merge destul, am pe cineva care are acelasi model cu peste 250. 000km si merge perfect, nu da semne de oboseala.