| Twister09 a întrebat:

Salut. Este normal ca motorul sa sune mai tare când e pornita clima?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu neaparat suna motorul mai tare, desi e o sarcina in plus pentru el, dar compresorul in sine are un sunet asemanator cu cel de motor, pentru ca are multe pistoane care comprima freonul cu viteza destul de mare.
Deci, e normal sa se auda un zgomot in plus cand merge clima, mai ales ca pornesc si ventilatoarele de pe radiatoare.

| Brizbriz a răspuns:

Depinde de clima, sunt 45 grade la umbra si 58 pe asfalt, si ac-ul e la maxim... evident

| MihaiSpeedster a răspuns:

Motorul angrenează și compresorul printr-o curea de transmisie. Compresorul face freonul să circule în circuit, Nu știu dacă zgomotul tău vine de la motor, sau de la compresor, e bine să te duci la un mecanic să îl verifice. Compresorul are un rulment, care dacă nu e lubricat sau e descentrat, face zgomot care se suprapune peste zgomotul motorului. In orice caz, cu cat mergi mai repede la mecanic, cu atat mai bine.

| Mihai0101 a răspuns:

E normal mai ales vara pe caldura si cand folosesti clima!

| Moldoveanu15 a răspuns:

Nu cred ca zgomotul despre care zici tu este stric din blocul motor, probabil ti se pare din cauza ventilatorului,