| MARIO010101M a întrebat:

Am o bicicleta Velors Thunder 2.6 full shaimano. Mi s-a rupt axul de pe roata spate care este cu bile, adică cu coroana cu bile. Eu am cumpărat un ax cu rulmenți. Spuneți-mi doar dacă știți, merge sa pun cu rulment in loc de coroana?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Merge fără probleme diametrele să fie aceleași

1 răspuns:
| danbnz a răspuns:

Nu merge.
Nici macar nu incerca ca nu are rost.
Cuvetele sunt total diferite la butucii pe rulmenti fata de cei pe bile.
Chiar daca au diametre egale rulmentii aia nu se aseaza corect pe cuvete si o sa ai un joc mare.
Rulmentii aia nu se monteaza asa usor nici la butucii facuti pentru asa ceva. Se scot si se baga cu o presa speciala si nu e treaba de facut acasa ci doar la un service specializat.

Ia-ti un ax normal pe coroane, e 15 lei.

Merg pe tzoacla de 45 de ani, am avut multe bicle, am o gramada de prieteni si mecanici biciclisti, dar nu am auzit sau vazut pe cineva care a reusit montarea unui ax pe rulmenti in loc de cel cu bile.
Daca vrei sa treci pe rulmenti solutia e sa schimbi butucii.
E cel mai ieftin si mai sigur.

Sierra1... raspuns total eronat.
Ca de obicei te repezi sa raspunzi fara a avea habar de domeniul respectiv.